31505 90200 98+

شبکه های اجتماعی

2077 9101 021

پشتیبانی مشتری

شنبه تا پنجشنبه

08:00 الی 16:30

بررسی مشکلات NAT در شبکه های ویپ

مونوتل : همان طور که می دانید با استفاده از NAT  این امکان فراهم میگردد که چندین کامپیوتر، لپتاپ و گوشی موبایل از طریق یک IP به شبکه اینترنت متصل شوند.

بحث NAT در شبکه های کامپیوتری خارج از چارچوب کتاب است، ولی از آنجا که ر شبکه های ویپ، مشکلات ناشی از NAT بسیار شایع است، مختصری راجع به آن توضیح خواهیم داد.

بررسی مشکلات NAT در شبکه های ویپ

بررسی مشکلات NAT در شبکه های ویپ

 

چنانچه تجهیزاتی که در ارتباط با NAT هستند درخواست های خود را به شبکه ی اینترنت ارسال کنند، پاسخ آنها را دریافت می کنند. بر همین اساس غالبا به وسیله NAT ، استفاده از اینترنت راحت است. اکنون یک پرسش مهم این است که آیا این احتمال وجود دارد درخواستی از بیرون وارد شود ولی نتوانیم آن را به آدرس خاصی نگاشت دهیم؟

پاسخ مثبت است. بیشتر درخواست ها از داخل شبکه به خارج از آن اند، بنابراین مودم میتواند آنها را بدون مشکل نگاشت کند و هر زمان که پاسخ آنها را دریافت کند، به آدرس کلاینت مورد نظر ارسال کند. چنانچه درخواستی در یک پورت جدید به مودم داده شود و مودم نتواند آدرسش را نگاشت و کلاینت مورد نظر را پیدا کند (که این پاسخ در برابر کدام درخواست رسیده است)، آن را نخواهد پذیرفت.

همان طور که متوجه شدید، کلاینت ابتدا درخواست برقراری تماس را از طریق پروتکل SIP به سرور ارسال و سرور هم پاسخ آن تماس را قبول می کند. پس از برقراری تماس، جریان های ترافیکی از طریق پروتکل RTP منتقل می شوند. کلاینت از طریق این پروتکل، داده های صوتی را برای سرور ارسال می کند و سرور هم در پاسخ، داده های صوتی را روی پورت دیگری برای کلاینت ارسال می کند. مودم NAT جلوی دریافت این داده ها را می گیرد و داده ها از بین میروند. در چنین شرایطی معضل یک ئطرفه بودن صدا پدید می آید. برای واضح تر شدنموضوع، سه سناریوی متفاوت بررسی می شوند:

۱ – زمانی که کلاینت ها به NAT کار کنند

۲ – زمانی که سرور استریسک متصل به NAT  باشند.

۳ – DOUBLE_NAT زمانی که هر دو به NAT متصل باشند.

مسلما در هر یک از شرایط بالا، چالش هایی وجود دارد که باید به دقت مورد بحث قرار گیرد.

 

بررسی مشکلات NAT در شبکه های ویپ

فروشگاه اینترنتی مونوتل، با هدف تامین تجهیزات تلفن تحت شبکه در خدمت شماست .

عناوین سایر مطالب