31505 90200 98+

شبکه های اجتماعی

2077 9101 021

پشتیبانی مشتری

شنبه تا پنجشنبه

08:00 الی 16:30

تعریف صف در سیستم تلفنی استریسک

برای استفاده از صف ها، نخست باید یک صف در سیستم تلفنی استریسک ایجاد کنید. از مهمترین عناوین مورد استفاده در این مقاله، واژه های member و agent هستند که ممکن است با ابهام همراه شوند.

منظور از member تلفن ها و تجهیزاتی است که عضو صف اند و تماس ها به سمت آنها هدایت می شوند. مثلا گوشی تلفنی که عضو صف است و با ورد تماس به صف، شروع به زنگ زدن می کند، به عنوان member شناخته می شود. منظور از agent اپراتوری است که تلفن منتظر در صف را پاسخ می دهد. به عبارت ساده تر member تجهیزاتی (تلفن هایی) هستند که عضو صف اند و تماس های جدید به سوی آنها منتقل می شود، در حالی که agent اپراتوری است که به تماس ورودی پاسخ می دهد.

تعریف صف در سیستم تلفنی

تعریف صف در سیستم تلفنی استریسک

 

در نسخه جدیدتر برنامه استریسک، استفاده از agent ها کمتر توضیه شده است، به این دلیل که استفاده از آنها در صف با مشکلاتی همراه است و انعطاف پذیری لازم را ندارند.

برای استفاده از یک صف، نخستین گام، ساختن یک صف است. روال ساخت یک صف جدید بسیار به تعریف یک کاربر (داخلی جدید) شبیه است. برای تعریف یک صف باید از فایل queues.conf استفاده کنید.

 

#vin /etc/asterisk/queues.conf

اگر فایل را باز کنید، یک راهنمای کامل از انواع پارامترهای موجود در صف را مشاهده می کنید. برخی از پارامترهای استریسک،مفهومی کلی و جامع دارند و غالبا برای همه صف ها قابل استفاده اند. همان طور که قبلا اساره شد، به دلیل کاربردی بودن مطالب، و برای فهم بهتر کال سنتر ، این مفاهیم را تا حد ممکن با یک مثال همراه خواهیم کرد.

برای مثال فابل queues.conf را از مسیر بالا باز کنید، همان طور که ملاحضه می کنید در ابتدای این فایل، کانتکست [general] وجود دارد. تنظیمات این بخش بر همه صف ها اعمال خواهد شد. در ادامه با مونوتل همراه باشید.

 

پارامتر autofill : یکی از پارامترهای مهم ر تعریف صف autofill است. در نسخه های اولیه استریسک برای طراحی صف ها یک چالش اصلی وجود داشت، تا زمانی که نفر اول صف به وسیله اپراتورها پاسخ داده نمی شد، نفرات بعدی باید در صف منتظر می ماندند و این در حالی بود که تمام اپراتور ها در صف آزاد بودند. پر واضح است که در چنین شرایطی، زمان انتظار برای اتصال به اپراتورها افزایش می یابد.

در نسخه های جدید برنامه، با تنظیم پارامتر autofill=yes در صف ، این امکان فراهم می شود که به تعداد اپراتور های آزاد در صف، تماس های موجود در صف، تماس های موجود در صف به اپراتور ها متصل شوند.

autofill=yes

در این حالت اگر autofill=no باشد، صرفنظر از اینکه اپراتورها آزاد باشندیا نباشند، نفر اول از صف برداشته و به اولین اپراتور وصل می شود. تا زمانی که این تماس به اپراتور متصل نشود، نفرات بعدی در صف منتظر می مانند. اما چنانچه autofill=yes باشد، صف به صورت هم زمان، به تعداد اپراتورهای آزاد، تماسها را به ترتیب اولویت برداشته و به اپراتور متصل می کند. در چنین حالتی اگر اپراتور تماسی را پاسخ ندهد، تماس بلافاصله به اپراتور بعدی منتقل می شود.. در این شرایط واضح است که سرعت پاسخگویی چندین برابر می شود.

فروشگاه اینترنتی مونوتل، با هدف تامین تجهیزات تلفن تحت شبکه در خدمت شماست .

عناوین سایر مطالب